امروز شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
فارسیEnglish

اختلاط عمیق خاک-سیمان در پلاک های شهری

 
Deep Soil Mixing یا اختلاط عمیق خاک که به اختصار DSM نامیده می شود، اولین بار در کشورهای ژاپن و اسکاندیناوی مورد استفاده قرار گرفت و امروزه استفاده از این روش در بهسازی و آب بندی خاک های ضعیف و نفوذپذیر در سراسر جهان در حال افزایش است. استفاده از این تکنیک منجر به بهبود قابل ملاحظه خواص مکانیکی و فیزیکی خاک محل می گردد. روش اختلاط عمیق خاک ها از ترکیب موادی نظیر آهک، سیمان، روباره، ژل سیلیکات، محلول های شیمیایی و سایر مواد چسبنده با خاک به صورت درجا برای بهبود پارامترهای مقاومتی خاک ها با تشکیل مجموعه ای از ستون ها استفاده می نماید. مواد شیمیایی و سیمانی می توانند در زمین نامرغوب تزریق شده و خاک محل را به مصالحی با صلبیت بیشتر تبدیل کند. روش اختلاط در عمق خاک ها در طیف وسیعی از خاک ها قابلیت اجرا دارد، اگرچه استفاده از آن در خاک های ریزدانه نرم تا درشت دانه حاوی مواد ریزدانه مناسب تر می باشد. دو روش اجرایی در اختلاط عمیق خاک ها شامل اختلاط مواد به صورت مرطوب و دیگری به صورت اختلاط مواد در حالت خشک می باشد.
 
کاربرد ها:
- نگهداری سازه ها
- سازه های احداث شده در مناطق ساحلی (دیوار ساحلی، موج شکن ها، اسکله ها و ...)
- پایدار سازی شیروانی ها
- محدود کردن آلودگی های در اثر آب های زیرزمینی 
- محافظت جانبی
- کاهش لرزش ها
- کاهش خطر روانگرایی 
- تقویت بستر راه ها
 
مزیت ها:
- این روش از دیدگاه تئوری و شیوه اجرا برای بیشتر شرایط زیر سطحی، از زمین های سست گرفته تا خاک های متراکم تر برای محدوده وسیعی از مصالح شامل رس خمیری تا ماسه و شن قابل کاربرد است.
- در این روش نیاز به انجام عملیات پر هزینه آب گیری نیست. 
- از آنجایی که این روش از خاک موجود در این ساختگاه استفاده می کند، می تواند نسبت به روش های برداشت و جایگزینی اقتصادی تر باشد. 
- اجرای این روش شبیه به یک روند حفاری است و صدا و ارتعاش ایجاد نخواهد کرد. در نتیجه یک روش اجرایی خوب در مناطق حساس به صدا و ارتعاش است. 
- با توجه به استفاده از مته های چند محوری و به کارگیری خاک برجا، سرعت اجرای دیوار نسبت به دیوارهای دوغاب بتنی یا دیگر دیوارهای زیرزمینی بیشتر است.

 

 
آدرس: ایران - دفتر تهران - سعادت آباد - بلوار پاکنژاد- ضلع جنوب شرقی چهار راه سرو- ساختمان مینیاتور
کد پستی: 89174-19988
تلفن: 22127928-021
فکس: 22078554-021
آدرس: دفتر رشت - میدان فرزانه - روبروی پمپ بنزین - کوچه کشاورز
تلفن: 33758118-013
آدرس: دفتر بوشهر - خیابان عاشوری - ابتدای خیابان یادگار امام
تلفن: 33531715-077 
پست الکترونیکی : asasazandezh@gmail.com
                      asc.payehsangi@gmail.com
لینکدین: Payeh Sangi Asia Company
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت پایه سنگی آسیا محفوظ می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح